YouTube Shorts

YouTube Shorts’dan Nasıl Para Kazanılır? 2024 YouTube Rehberi

YouTube Shorts’un kısa video formatı Shorts, son dönemde popülerliğini artırarak dijital içerik üreticileri için yeni bir gelir kaynağı modeli olmuştur. YouTube Shorts dikey formattaki videoların paylaşıldığı bir platformdur ve genel olarak mobil cihazlardan daha fazla takip edilir. Bu blog yazısında YouTube Shorts üzerinden nasıl para kazanılacağı konusunda gereken adımları ve farklı yöntemleri ele alacağız.

  1. YouTube Shorts Partner Programına Katılma

YouTube Shorts üzerinden bir gelir elde edebilmenizin en yaygın yolu YouTube Shorts Partner Programına katılmaktır. Bu programa katılmak için belli kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Genellikle bu kriterler 18 yaşından büyük olmanız, kanalınızın YouTube Uygunluk Politikalarına uygun olması, ve son 90 günde kanalınızda yer alan içeriklerin en az 10.000 izlenmeye sahip olmasıdır. 

  • YouTube Shorts Fonundan Pay Alın

YouTube, Shorts formatıyla içerik üretenleri desteklemek ve bir ödüllendirme yöntemi olarak Shorts Fonu’nu tanıttı. Bu fondan faydalanmak için son 90 günde 10 milyon Shorts izlenmesine sahip olmanız gerekir. 

  • Markalarla İş Birliği Yapın

YouTube Shorts üzerinden ürettiğiniz içerikler kullanıcılar tarafından ilgi görüyor ve popüleriteye sahip ise markalarla iş birliği yaparak da para kazanabilirsiniz. Markalar ürünlerini ve hizmetlerini pazarlarken Shorts videoları kullanabilir ve influencer marketing kapsamında sizlerle çalışabileceklerdir. 

  • Kanal Üyeliklerinizi Kullanın 

Kanalınız Katıl özelliği için uygun olduğunda bu özelliği değerlendirebilirsiniz. Abonelerinizin rutinde ödeme yapan üyeler olması sizlere ek bir gelir kaynağı oluşturur ve üyeleriniz sunduğunuz ayrıcalıklardan da faydalanabileceklerdir. 

  • Dikkat Çekici ve Kaliteli İçerikler Oluşturma 

YouTube Shorts videoları genel olarak dikey formatta izlenmektedir, videolarınızın dikkat çekici olması önemlidir. İzleyicinin dikkatini ilk saniyelerden çekmelisiniz ki, kullanıcılar videolarınızı izlemeden geçmesin. Tüketimin bu kadar hızlı olduğu bir dönemde kullacıların ilgisini çok çabuk çekmeli ve ilgilerinin sizde kalmasını sağlamalısınız. 

  • İçeriklerinizin Tanıtımını Yapın

YouTube Shorts’da ürettiğiniz içeriklerin tanıtımını diğer sosyal medya platfomlarını da kullanarak cross marketing yöntemi ile yapmalısınız. Sizleri farklı mecralardan takip edip, YouTube üzerinden takip etmeyen kullanıcılar da bu tanıtım sayesinde içeriklerinizi YouTube Shorts’dan da takip edeceklerdir. Bu durum kanal etkileşimlerinize pozitif yansıyarak beraberinde etkileşimlerinizi de artıracaktır. 

Her platformda olduğu gibi YouTube Shorts üzerinden para kazanmak için sizlerin yaratıcı, sosyal medyanın dinamiklerine hakim olan, yaratıcılık ile iş zekasını birleştiren bir yapıda olması gerekir.