YouTube Shorts Algoritması

YouTube Shorts Algoritması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey I 2024 YouTube Shorts Algoritması

YouTube Shorts, son dönemde popülerliğini artıran, TikTok ve Instagram Reel video benzeri kısa videoların YouTube içerisinde yayınlandığı bir bölümdür. Bu formattaki videolarınızı geniş kitlelere duyurmak ve başarılı olmak için ne yapmanız gerekiyor? Cevap: Her mecrada olduğu gibi YouTube Shorts Algoritmasını da anlamak!

YouTube Shorts Algoritması, kullanıcıların ilgisini çekecek ve onlara uygun olacak içerikleri sunacak bir düzende işleyişini sürdürmektedir. Algoritmalar, çalışma şeklini her kullanıcının alışkanlıklarına göre ve platformda hangi içerikler ile zaman geçirdiği verisine göre şekillendirir. YouTube Shorts algoritması videolarınızı izleyecek kitlelere sunacak ve bu kitlelere izlettirecektir. Her kullanıcının shorts akışının farklı olmasının temel nedeni YouTube Shorts algoritmasıdır. 

YouTube Shorts Algoritması Nasıl Çalışır?

YouTube Shorts algoritması hakkında bazı kişilerin sistemi aldatmaya çalışmaması göz önünde bulundurularak açıklama yapmamaktadır, ancak bazı temel prensipler algoritmayı anlamaya yeterli olacaktır. 

  1. İzlenme Süresi: Algoritma, platforma yüklemiş olduğunuz videonuzun ne kadar süre izlendiği verisini önemser. Videolarınızın daha fazla kullanıcı tarafından, daha uzun sürelerle izlenmesini sağlamak amacıyla, kapak resmi, video açıklamaları ve içeriğin kullanıcının ilgisini çekmek amacıyla 1-2 saniyesi önemlidir.  YouTube Shorts’un akışta kaydırmalı olarak düzenlenen sisteminden dolayı kullanıcıların ilgisini ilk saniyeler, hatta saliselerden çekmelisiniz ki, içeriğinizi atlamasınlar.
  • Beğenme ve Yorumlar: Algoritma tarafından pozitif olarak görünen beğenme ve yorumlar videolarınız için önemlidir. Videonuzun etkileşim aldığının göstergesi olan beğene ve yorumlar algoritmanın ilgisini çeker ve içeriklerinizi daha fazla kullanıcının akışına çıkarır. 
  • Kullanıcı Tercihleri ve Geçmişi: YouTube Shorts Algoritması kullanıcıların izleme geçmişlerini analiz eder ve kullanıcıların akışında yer alan içerikleri buna göre belirler. Örneğin, siz sürekli olarak ASMR tarzında videolar izliyorsanız, akışınızda daha çok ASMR içerikleri yer alır. 
  • Trendler ve Popülerlik: YouTube Shorts Algoritması, trendleri belirleyerek ve takip ederek bu trendlere uygun olan içerikleri kullanıcıların akışına daha fazla çıkarır. Bundan dolayı devamlı olarak platformun trend içeriklerine hakim olmalı ve siz de bu trendlere ayak uydurarak içerikler oluşturmalısınız. 
  • Hashtaglar ve Başlıklar: Hashtagler, video başlıkları ve açıklamaları Algoritmanın önemsediği kriterlerdir. İçeriğiniz ile etiketleriniz, açıklama ve başlıklarınız ne kadar uyumlu olursa algoritmanın içeriklerinizi ayrıştırması ve doğru kullanıcılara ulaştırması kolaylaşır.
  • Düzenli İçerik Paylaşımı: Her platformda olduğu gibi YouTube Shorts’ta da düzenli olarak içerik paylaşmanız algoritma tarafından istikrarlı ve sadık bir içerik üreticisi olduğunuz şeklinde tanımlanır ve bu algoritmanın sevdiği, tercih ettiği bir özelliktir. 

YouTube Shorts Algoritması’nı en iyi şekilde araştırıp, anlamak ve içeriklerinizi bu yönde planlamak videolarınızı geniş kitlelere ulaştırmak için gereklidir. Bahsettiğimiz kriterleri dikkate alarak, kaliteli içerikler üreterek başarılı olma şansınızı artırabilirsiniz.