Pazar Yeri Yönetimi

e-ticaret

Pazaryeri yönetimi ve önemi Trendyol, Hepsiburada, GittiGidiyor ve Amazon gibi büyük online pazaryerlerinde yer alan işletmeler ve markalar için ön plana çıkıyor. Pazaryerlerinde yer alan her markanın en işletmenin en temel hedefi doğru müşteri kitlesine ulaşmak ve beraberinde yüksek satış rakamları yakalayarak karlı satışlar yapmaktır. İşte tam da bu noktada pazaryeri yönetimi için tercih edeceğiniz entegrasyonların önemi açığa çıkıyor. Piyasa da entegrasyonlar için hizmet veren çok sayıda yazılım üreten firma yer alıyor. Genel hatları ile pazaryeri yönetiminde olması gereken temel özellikleri sıralamak gerekirse de;

 

  • Otomatik stok takibi özelliği; her pazaryeri yönetiminde-entegrasyonunda olamazsa olmaz özelliklerden biri olarak karşımıza stok takibi çıkıyor. Birden fazla ürünün yer aldığı pazaryerlerinde satış öncesi ve satış sonrası stokların otomatik olarak güncellenmesi ve takibin kolay hale gelmesi için bu özellik büyük önem arz ediyor.
e-ticaret
e-ticaret
  • Ürünlerinizi içe ve dışa aktarma özelliği; her işletme veya marka birden fazla trend pazaryerinde ürünlerini satışa sunabilir. Bu noktada her pazaryerine ürünlerinizi tek tek eklemek çok zaman alıcı ve zor olacağı için tercih edeceğiniz entegrasyonun içe ve dışa aktarma özelliği olmalıdır. Bu özellik sayesinde seçili ürünlerini yer aldığınız tüm pazaryerlerinde tek tıkla listeleme fırsatı bulabilirsiniz.
  • Otomatik kargo etiketi özelliğiE-ticaret satışlarının son ve en önemli aşamalarından biri de kargolama sürecidir. Bu nedenle tercih edilen entegrasyonun otomatik kargo etiketi oluşturma özelliğinin olması işinizi ve siparişlerinizi takip etmenizi çok daha kolay hale getiriyor.
  • Otomatik faturalandırma özelliği; Müşterilerinizin tüm onaylanmış siparişleri için otomatik fatura özelliğinin önemi de ortaya çıkıyor. Tercih ettiğiniz pazaryeri yönetimi entegrasyonu içerisinde bu özelliğin de yer almasına dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.
  • Dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden sipariş takibi yapma özelliği; Sürekli bilgisayar başında durup satışa sunduğunuz ürünlerin takibini yapmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle de pazaryeri yönetimini kolay hale getiren bir diğer özellik ise internetin olduğu her yerden mobil üzerinden siparişlerinizi takip edebilmeniz olacaktır.
  • Rakip analizi özelliği; yer aldığınız pazaryerlerinde aynı ürün kalemini satan çok sayıda satıcı ve rakip de yer alıyor. Bu nedenle rakiplerinizin önüne satış ve müşteri potansiyeli açısından öne çıkmak için doğru rakip analizi yapmanız önemlidir. Sürekli rakiplerinizin ürünlerini tek tek kontrol etmektense tercih edeceğiniz pazaryeri entegrasyonunun otomatik bu özelliğinin olması da işinizi çok kolay hale getirecektir.
e-ticaret-danismanligi

Kreatif reklamcılık ile tanışmaya hazır mısınız?

Başlamak için bir adım uzaktasınız, iletişim formunu doldurun, sizi geri arayalım.